Badem

Badem daha çok Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ılıman iklimlerin olduğu ülkelerde yetişir. Tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Acı badem badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü aynı zamanda lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir.
Badem son derece yüksek besin ihtiva eder. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, çinko, selenyum, bakır ve niasin içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığıda besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.

 

Bademin Sağlığa Faydaları

 

Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyei koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda ve çok geniş yelpazade insan sağlığına hizmet eder. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz.
Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi, iktidarsızlık, ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.

Badem Beyin Sağlığına Faydalıdır: Badem insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok elemente ve bileşen içermektedir. Sadece yetişkinler için değil, çocuklarında beyin sağlığı için faydalıdır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan birçok bilimsel çalışma bademin içerdiği birçok besin kaynağının sinir siteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır.

Badem Kolesterol Sağlığını Korur: Bademin düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini denegelemeye yardımcı olur Bu özelliği kolesterolün dengesiz seyri sonucu oluşabilecek birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Diğer bir ifade ile bir problemi ortadan kaldırarak meydana gelebilecek birçok sağlık probleminin oluşmasına engel olur.

Badem Kemik Sağlığına Faydalıdır: Badem içerdiği pek çok vitamin ve mineraller yardımıyla mükemmel bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en önemlilerinden bir tanesi de fosfordur. Ayrıca ‘osteoporoz’ gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, fosfor yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.

Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir: Bademde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Bademin içerdiği E vitamini ayrıca etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bademde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizi önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda kalp hastalıkları riskini azaltır. Badem arter inflamasyona neden olan sorunların etkisini azaltır. Folik asit açısından da iyi bir kaynaktır. Bu nedenle arterlerde yağ leke oluşumuna neden olan homosistein seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, badem arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile destek olur.

Badem Bağışıklık Sistemi Güçlendirir: Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için birçok maddeye ihtiyacı vardır. Bu maddelerden bir tanesi de alkalidir. Badem, alkali açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara neden olan sağlıksız koşulları bertaraf eder. Alkali ‘katkısı ile birlikte, E vitamin karışımı ile birlikte badem güçlü bir antioksdiana dönüşür. İşte bu karışım sonucu bağışıklık siteminde onlarca hatta yüzlerce hastalığa neden olan serbest radikalleri yok eden mükemmel bir antioksidan ortaya çıkar. Bademin bol miktarda içerdiği E vitamini kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kalp sağlığını korur. Bununla ilgili olarak yapılan araştırmalar E vitamini oranı yüksek olan insanların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski diğer insanlara göre %30-40 daha azdır.

Cilt Bakımı ve Badem: Cilt sağlığı açısından bademin faydaları bilinen bir şeydir. Badem yağı masajı genellikle yeni doğan bebekler için tavsiye edilir. Badem sütü ile cilt sağlığını koruyan sabunlar yapılmaktadır ve kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Badem Kan Basıncını Düzenler: Bademde bulunan potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca bol miktarda içerdiği sodyum kan basıncında meydana gelebilecek dalgalanmaları engeller. Kalp sağlığı için kan basıncının önemi büyüktür. Bu yüzden badem kan basıncını dengelerken aynı zamanda kalp sağlığını korumaktadır.

Enerjiyi Arttırır: Badem manganez, bakır ve riboflavin içermektedir ve bu maddeler enerji üretimi için metabolizmaya çok yardımcı olurlar. Yolda yürürken bile kolayca bulabilir ve tüketebilirsiniz.

Badem Kanseri Önler: Ulusal Kanser Merkezi, yüksek diyet lifleri içeren bademin özellikle kolon kanserini önleme noktasına etkili olabileceğini belirtmiştir.

Badem Diyabete Karşı Koruma Sağlar: Badem özellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerinde meydana gelen artışı azaltmak için yardımcı olur. Diyabet hastalarında sık sık yemek esnasında veya yemekten sonra meydana gelen şeker seviyesinin artması sorunu badem giderebilir. Ve şeker seviyesni sağlıklı bir seviyede tutabilir.

Gebelik Döneminde Badem: Badem yeni doğan bebeklerde doğum kusurlarını gideren folik asit içerir. Ayrıca, sağlıklı hücre büyümesi ve doku oluşumunu teşvik eder.. Doktorlar gebe kadınlara folik asit takviyesi reçetelerde verirler ama badem anne ve bebeğin sağlığını korumak için yeterli derecede folik asit içerir.

Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Birçok araştırma bademin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini arttırdığı bilinen bir şeydir. Bu özelliği ile daha hızlı kilo verek isteyenlerin düzenli olarak kullanabileceği nadir besinlerdendir. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla toksinleri de temizler.

Badem Kabızlığı Önler: Bademin lif açısından zengin olduğunu söylemiştir ve diğer birçok lif açısından zengin olan gıdalar gibi badem kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sindirim sürecini kolaylaştırır, sindirim siteminin yorulmasını engeller. Günde 4 veya 5 tane badem yemeniz bile sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına yeter.

 

Badem Yağının Faydaları

 

* Badem yağının en yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanıldığını hepimiz biliriz. Cilt, saç ve genel sağlığınız için badem yapının yardımıyla harikalar yaratabilirsiniz.
* Badem yağı, antioksidan açısından zenginidir bunun yanında E vitamini, yağ ve protein içeriği yüksektir. Bu harika maddelerin günlük kullanımı birçok rahatsızlıkların tedavisini sağlar ve saç, cilt sağlığını korur.
* A, E ve B vitaminleri açısından zengin olan badem yağı cilt sağlığını korur, gözenekleri açar, nem düzeyini arttırır.
* Ciltde meydana gelen tahriş ve iltihabı giderir, kuru ciltleri nemlendirir, daha yumuşak ve pürüzsüz cilt sağlar.
* Göz etrafına oluşan koyulukları veya kararmaları giderir ( göz etrafındaki cilt kısmı). Bunun için bir hafta boyunca badem yağını söz konusu kısımlara uygulayın.
* Badem yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve yaşlılığı geciktirir.
* Badem yağı ölü hücreler ve kirli yağlardan cildi temizler. Bunun için bir miktar sür, badem yağı ve limonu karıştırarak cildinize 30 dakika boyunca uygulayın. Bu uygulama cildiniz ölü hücrelerden temizler ve gözenekleri açar.
* Badem yağı, sedef ve egzama hastalıklarına iyi gelir. Bunun için bir kaşık lavanta yağını badem yağı ile karıştırın ve 20 dakika cilde uygulandığında kaşıntı ve iltihabı giderecektir.
* Saça sağlığı için de badem yağı mükemmel bir şifa kaynağıdır, saçları kuvvetlendirir, dökülmesini engeller. Haftada sadece bir iki kere saçınıza masaj yaparak badem yağı uygulamanız yeterlidir. Bunu yaparken sıcak suda havluyu ıslatarak saçlarınızın üzerine koyarsanız daha emilimi daha iyi sağlarsınız.
* Badem yağı kalp hastalıklarını önler, günlük olarak az miktarda ama düzenli olarak alınabilir.
* Badem yapı kan basıncını düzenler.
* Sinir siteminde badem yağının olumlu etkileri vardır. Stresle mücadelede büyük katkı sağlar.
* Kas ağrılarına iyi gelir, badem yağı yorgun kaslara yeniden güç kazandırır.
* Kan dolaşımını arttırır, bebeklerin gelişimine katkıda bulunur.

 

Badem Sütünün Faydaları

 

Eğer tadından dolayı süt tüketmeyi sevmiyorsanız badem sütünü tercih edebilirsiniz. Badem sütü sağlık açısından çok önemli olan protein ve kalsiyumu bol miktarda içerir. İçerdiği D ve E vitaminleri birçok açıdan sağlığa faydalıdır.
* Badem sütü kilo vermeye yardımcı olur, günlük olarak bir fincan bağdem yağı tüketilmesi bunun için yeterlidir.
* Badem sütü kalp sağlığını korur, aynı zamanda içerdiği soryum kan basıncı düzenler.
* Badem sütü kemikleri güçlendirir. İçerdiği D vitamini ve diğer maddeler kemik sağlığını korur.
* E vitamini içeren badem sürü bu özelliği ile cilt sağlığına katkıda bulunur.
* Kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.
* Kasların güçlenmesini sağlayan önemli besinlerden bir tanesidir.
* Badem yağı sindirim sitemi için faydalıdır. Sindirim sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur.

 

Çiğ Bademin Faydaları

 

Çiğ badem vücudun sağlıklı kalması için gereken birçok vitamin ve mineralleri içermektedir. Günlük oarak tüketilen 35 gramlık çiğ badem vücudun ihtiyaç duyduğu manganezin %35’ini, magnezyumun %20’sini, bakır ve fosforun %15,8’ini karşılar. Ayrıca kalsiyum, demir ve B vitamini içerir.
* Çiğ badem kalp sağlığı için faydalıdır ve kalp sağlığını korur.
* Çok etkili bir antioksidandır genel anlamda vücut sağlığını korur.
* Kanserle savaşır, kanser hücrelerinin yayılma hızını azaltır.
* Çiğ badem ayrıca antioksidan özelliğinden dolayı cilt sağlığı içinde katkı sağlar.
* Damar sertliğine karşı etkilidir
* Sindirim sitemine yardımcı olur gaz problemlerini çözebilir
* Zayıflamaya yardımcı olur, bağırsakları hareketlendirir.
* Kemik sağlığı için gerekli olan önemli vitamin ve maddeleri karşılar.

 

Acı Bademin Faydaları

 

Acı badem yağının sağlığa faydaları pek bilinmemektedir ve yaygın bir kullanımı yoktur. Belki de yanlış kullanılmasının bazı zararlara neden olmasından dolayı pek tüketilmemektedir. Acı bademin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
* Acı badem yağı ateş dürür. Geçici ateş sorunları dışında çok az dozda Acı badem yağı kronik ateş sorunlarına da yardımcı olabilir.
* Acı badem yağı spazm ve kas ağrılarına iyi gelir.
* Bağırsak kurtlarını öldürür, çok düşük dozlarda alınmalıdır
* Manatar ve enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir, çok az tüketilmelidir
* Acı badem yağı anti kanserojen özelliği kanserle mücadeleye yardımcı olur.
* İdrar söktürücüdür. Acı badem yağı aynı zamanda bağırsak hareketini arttırır.
* Kilo vermeye yardımcı olur.
* Cilt hastalıklarına karşı etkilidir, su ile inceltilerek cilde uygulanabilir.

 

Dikkat: Acı badem yağının zehirleyici özelliği vardır ve asla aşırı derecede kullanılmamalıdır. Acı badem çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklara, yaşlılara ve ilaçlı tedavi gören hastalar asla verilmemelidir. Sağlıklı isnanların da doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Bademin Zararları: Badem az miktarlarda ve sürekli olarak tüketildiğinde bir soruna neden olmaz ama aşırıya kaçıldığında bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlardan bilinen bazıları şu şekildedir;

Aşırı badem veya yan ürünlerinin tüketmi kilo almaya neden olabilir. Günde ortalama 15 badem sağlık için faydalıdır.
Antibiyotik kullanan kişiler dikkat etmelidir ve doktorlarına danışarak tüketmelidirler. Çünkü badem yüksek miktarda manganez içerir ve bu özelliği yüzünden antibiyotik ilaçlarının etkilerine müdahale edebilir.
Badem yüksek miktarda E vitamini içerir. Badem aşırı miktarda tüketildiğinde, mide bulanması, kusma, baş ağrısı ve ishale neden olabilir.
Bazı sağlık uzmanları acı bademin siyanür asidi (HCN) içeridğini bu yüzden ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söylemektedirler. Bu yüzden acı badem tüketiminde doktorlarınıza danışmanızı öneririz.
Modern tıp acı bademin kanserle mücadele eden B17 vitamini içerdiğini söyler ama aynı zamanda zehirleme özelliği vardır. Bunun için doktorunuza danışarak tüketin.
Badem ve ya ürünlerinin aşırı tüketimleri dışında çok ciddi sorunlara neden olacak bir yan etkisinin olmadığını söylemek mümkündür. Fakat acı badem tüketiminin doktor kontrolü dışında yapılmasını önermiyoruz.

 

Tavsiyeler

 

Genel olarak bademin bütün varyasyonlarının sağlığa faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Sadece aşırı tüketimden kaynaklanan bazı yan etkileri olabiliyor. Bunun için de tüketime dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.
Bunun haricinde acı badem tüketimi hakkında okuyucularımızı bir kez daha uyarıyoruz. Çocuklara ve yaşlılara veya ilaç kullanan hastalara tüketmelerini asla önermiyoruz. Sağlıklı kişilerin de doktorlarına danışarak onların gözetiminde kullanmalarını tavsiye ediyoruz..