Leblebi Grubu

Çok fazla miktarda lif içeren leblebi, bir miktarda da tuz içermektedir. Yarım kase leblebide yaklaşık olarak, 130 kalori bulunmakla birlikte, 6 gram lif ve 7 gram da protein bulunmaktadır. Ayrıca leblebi, karbonhidrat içermekle beraber, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi bazı mineralleri de içermektedir.

 

LEBLEBİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Yüksek oranda lif içeren leblebi, sindirim sistemi faaliyetlerini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Leblebi, nohuttan yapıldığı için, nohutta kalp sağlığını koruduğu için, leblebi kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Leblebi açlığı kontrol eder ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.

 

1.DÜŞÜK KALORİ

Yarım kase leblebi, özellikle tuzsuz leblebi, 134 kalori değerindedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir. Hafif bir lezzete sahip olan leblebi, günlük almanız gereken kalorinin bir kısmını alabilmeniz için ideal bir atıştırmalıktır. Özellikle yemeklerden önce tüketilen bir miktar leblebi, kalori kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

 

2.KARBONHİDRAT İÇERİĞİ

Bir servis leblebi, yaklaşık 22 gram karbonhidrat içermektedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı ise 225 gramdır. Bundan dolayı leblebi, günlük alınması gereken karbonhidratın % 10’unu içermektedir. Karbonhidrat, sindirimi yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Leblebi ise düşük oranda karbonhidrat içerdiği için, uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak olan ideal bir atıştırmalıktır.

 

3.PROTEİN KAYNAĞI

Özellikle tuzsuz leblebi, önemli miktarlarda protein içermektedir. Yani, 50 gram leblebide yaklaşık olarak 7 ile 15 gram arasında protein bulunmaktadır. Bundan dolayı, sağlıklı bir şekilde oldukça hafif bir lezzete sahip olan leblebi tüketerek, protein ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz.

 

4.YAĞ İÇERİĞİ

Leblebide az bir miktarda yağ bulunmaktadır. Yarım kase leblebide, 2.2 gram miktarında yağ bulunmaktadır. Bu yağ miktarının 0.5 gramı ise, kalp sağlığını koruyan, mono doymamış yağ ve 0.8 gramı ise poli doymamış yağlardan oluşmaktadır. Geriye kalan 0.9 gram ise doymuş yağdan oluşmaktadır. Sonuç olarak leblebi düşük yağ içeriği ile, kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

 

5.LİF KAYNAĞI

Leblebi, yetişkin bir insanın günlük alması gereken lif miktarının yaklaşık olarak % 22’sini karşılamaktadır. Lif ise, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen en önemli besin bileşenidir. Leblebi de lif içeriği sayesinde, kabızlığı önler ve şişkinliği giderir. Leblebi lif içeriği sayesinde kalp sağlığını da korur.

 

6.MİNERAL VE VİTAMİN KAYNAĞI

Leblebi, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve az miktarda da sodyum içermektedir. Vitamin bakımından ise leblebi, az miktarda A vitamini ve folat içermektedir.

 

7.AÇLIK KONTROLÜ

Leblebi yüksek oranda lif ve protein ile düşük miktarda glisemik indeks içerdiği için, kilo kontrolü için ideal bir atıştırmalıktır. Leblebi, tokluk hissi vererek uzun süre açlığı hissedilmemesini sağlamaktadır.

 

8.KOLESTEROL

Günlük tüketilen ¾ kase miktarındaki leblebi, kandaki kötü kolesterol seviyesinin (LDL) düşmesine yardımcı olur ve böylece kalp hastalıkları riskini de azaltmış olur.

 

FAZLA MİKTARDA LEBLEBİ TÜKETMENİN BİR ZARARI OLABİLİR Mİ?

Çok fazla miktarda leblebi tüketmek, karın ağrısı ve karın bölgesinde kramplara yol açabilmektedir. Bazı daha duyarlı ve hassas bir bünyeye sahip kişilerde besin alerjilerine sebep olabilen fazla leblebi tüketimi, sindirim sistemi ile ilgili bazı problemlere yol açabilir.
Yüksek lif içeriği olan leblebi fazla miktarlarda tüketildiğinde, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.
Diğer gıda alerjileri semptomlarında olduğu gibi, fazla leblebi tüketilmesi sonucu oluşan alerjik durumlarda, ağız çevresinde karıncalanma ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir.
Leblebinin fazla tüketilmesi sonucu, şişkinlik ve gaz gibi problemler yaşanabilmektedir.